Mathematics

Mathematics
Lotte111
2021-05-09 06:44:42
Matthew used 1/5 of a box of flour for cooking and 3/4 of the remainder to make bread. The rest of the flower was packed equally into 5 containers. W...
ANSWER
Mathematics
Sydner478
2021-05-09 06:32:57
Gus and Ike have a 5:3 ratio of cards. if Gus gives Ike 15 cards they now have the same amount. how many cards to they have and how many did they sta...
ANSWER
Mathematics
MargaretteDetweiler
2021-05-09 05:57:42
find the opposite of 1/3 and of -7/12...
ANSWER
Mathematics
dejavu2012Daya
2021-05-09 05:45:57
What is 0.833333 as a fraction...
ANSWER
Mathematics
emilyheberlie
2021-05-09 05:22:27
The sum of 9 times a number and - 9, added to 4 times a number...
ANSWER
Mathematics
Diener193
2021-05-09 05:10:42
What is the difference? Express your answer in lowest terms. -2/15 - (-9/15)...
ANSWER
Mathematics
Austen
2021-05-09 04:35:27
There are a total of 63,bikes. If the ratio to blue bikes to black bikes is 4 to 5 how many are blue...
ANSWER
Mathematics
Angietrini23
2021-05-09 03:36:42
Ted likes to run long distances. He can run 20km in 95 minutes. He wants to know how many kilometers (k) he will go if he runs at the same pace for 2...
ANSWER
Mathematics
Lchester1
2021-05-09 01:15:42
In a group of 60 children there are twice as many boys as girls.How many girls are there?...
ANSWER
Mathematics
Jalisa872
2021-05-09 00:40:27
6*87 is greater than 5*87. How much greater? Explain how you know without multiplying....
ANSWER
Mathematics
Maillet754
2021-05-09 00:28:42
Which arrangement shows 4.09,4 2/3 ,21/4 and 4.7 in order from least to greatest?...
ANSWER
Mathematics
alaynawilliams
2021-05-08 23:53:27
what times what equals 6...
ANSWER
Mathematics
Ftrnrlf
2021-05-08 23:41:42
40/25 as a mixed number...
ANSWER
Mathematics
alief
2021-05-08 23:18:12
which method would be the most efficient method to solve x^2-6=0?...
ANSWER
Mathematics
Sauceman743
2021-05-08 23:06:27
Helene drove 70 km on 4 L of gasoline. Which proportion would help determine how far she can travel on a full 30 L tank of gasoline 70/4=30/x 70/...
ANSWER
Mathematics
Pearly712
2021-05-08 22:42:57
A salesperson will earn a commission equal to 1/32 of total sales. What is the commission earned on sales totaling 24,000...
ANSWER
Mathematics
mskeys42
2021-05-08 22:31:12
divide £24 in ratio 3:5...
ANSWER
Mathematics
elektraalessandra
2021-05-08 21:32:27
You have exactly $120 to spend on a new outfit. If your state has 8% sales tax, what is the highest pre-tax price you can pay without going over budg...
ANSWER
Mathematics
joseymyers
2021-05-08 20:45:27
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.3...
ANSWER
Mathematics
Tiffany30
2021-05-08 19:58:27
Use this information to solve each problem. Be sure all answers are in simplest form. Alexandra doubles a recipe for punch that calls for 3 ingredi...
ANSWER
Mathematics
julia3
2021-05-08 18:47:57
HELP 15 POINTS !! Which equation best represents the situation? A group of 6 friends split the cost of a dinner. Jon paid for his portion plus $5 tow...
ANSWER
Mathematics
kola
2021-05-08 18:12:42
What is the total cost on an easy-access loan of $2000 with a monthly fee of 20% for 30 days?...
ANSWER
Mathematics
putzigfaith17
2021-05-08 18:00:57
please help ???anyone know this...
ANSWER
Mathematics
dyanagerceffa28
2021-05-08 17:37:27
HELP 12 POINTS !!! Which situation about Connor’s commission best represents the inequality 40 + 10x ≥ 100? A. Connor earns $10 per d...
ANSWER
Mathematics
Azalee457
2021-05-08 17:02:12
A small child is at a candy store, eager to spend his $1 allowance on candy. His two favorite candies are priced at $0.05 and $0.10, respectively. If...
ANSWER