Mathematics
joseymyers
2021-05-08 20:45:27
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.35 C) $.45 D) $1.35
ANSWERS
AnabelCurren169
2021-05-08 23:09:07

1000 candy bars ... $350 1 candy bar ... $x = ? If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps: 1000 * x = 350 * 1 1000 * x = 350    /1000 x = 350 / 1000 x = $0.35 Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.

ADD ANSWER