Mathematics
Wendi475
2021-06-11 01:59:42
Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much money did he spend on apples
ANSWERS
godfather99x
2021-06-11 04:06:05

What I did was turn ¾ in to a fraction (which is 75%) then turned it into a decimal (.75) then I multiplied .75 by 1.20 and .9 So she spent 90 cents on apples Hope I helped :)

PleaseMeetCarly
2021-06-11 04:07:20

[latex]frac{3}{4} imes 1.20 = frac{3.6}{4} = huge{oxed{0.9}}[/latex] He spend 90 cents on apples.

ADD ANSWER