Mathematics
teeMaye
2015-11-07 05:31:57
How much will 25 pounds of bananas cost if they are $0.59/pound
ANSWERS
Randolph174
2015-11-07 08:38:59

To solve this, we simply need to multiply 0.59 by 25. The 25 represents the number of pounds, and the .59 represents the price per pound. .59 x25 14.75 Using the math above, we can see that 25 pounds of bananas cost $14.75.

ADD ANSWER