Mathematics
ryannkyles
2015-11-07 08:28:12
On Saturday, Nikki and Tyler walked to the local farmer’s market. Nikki bought 8 apples for $6. Tyler bought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?
ANSWERS
GinaHainline
2015-11-07 11:22:51

$3.75 Each apple cost $0.75

nelisahh1
2015-11-07 11:24:06

$6 divided by eight apples tells you that it is 75 cents and apple multiply that by three and you get $2.25... meaning Tyler spent $2.25 on all three apples

ADD ANSWER